Telefon: +420 565 437 036 E-mail: obec@boretin.cz

Obec Bořetín , Bořetín 69  394 70  Kamenice nad Lipou

Vážení příznivci sportu a historie,

zastupitele obce  B o ř e t í n  velice těší, že jste se rozhodli absolvovat „Křížovou cestu“ v k.ú.Bořetín, kterou pro Vás zrealizoval samotný starosta obce, aby jste si ověřili co to vlastně Křížová cesta je, jak vznikla, co znamená a proč obsahuje 12 zastávek a ke každé zastávce patří jeden z Apoštolů.

Křížová cesta je dlouhá cca 4 km. Senioři, nebo občané méně zdatní si mohou tuto vzdálenost zkrátit cca o 1,5 km a to tím, že na zastávce č.7 se dají dle rozcestníku přímo k obci Bořetín.

V průběhu cesty Vám přejeme, aby jste se po celou dobu cítili uvolněni a spokojeni, neboť Vás určitě potěší, že děláte něco, co je prospěšné Vašemu zdraví. Budete procházet travnatou a prašnou cestou, kde je k vidění divoká zvěř a krásná příroda. Dále Vás čeká i procházka lesem, kde můžete houbařit, sbírat borůvky, maliny a jahody. Z cesty, která vede kolem lesa budete nadšeni, neboť je zde krásný výhled směrem na Deštensko a jeho okolí.

U zastávky č.8 se můžete pozastavit a dle rozcestníku se i podívat do hloubi lesa k místu, kde byl koncem druhé světové války nemilosrdně zastřelen německý voják civilním občanem z vedlejší obce, která nese jméno Hojovice. Voják se vracel domů ke své rodině, kde na něho čekala manželka se čtyřmi dětmi. Z vyprávění víme, že civilista nejprve donutil vojáka, aby si vykopal hrob, který byl zřejmě mělký, protože mu prý ještě po dvou letech koukaly z hrobečku špičky bot.

Okolní majitelé lesů tam tajně na hrobeček bozili zem, aby mu vytvořili klidné a důstojné spaní. Při absolvování křížové cesty nemůžete nikde zabloudit neboli Vás budou navigovat rozcestníky, které Vás dovedou až do cíle.

Pocit fyzického a duševního uvolnění Vám za Obec Bořetín přeje zastupitelstvo společně se starostou.

P.S. Startovní bod č.1 je u místní kapličky ve středu obce, kde je umístěna mapa s vyznačením Křížové cesty.

 

Partneři webu:

Kraj VysočinaSCIT