Vytisknout

Informace pro seniory

Co se děje?

V celém světě je epidemie nemoci způsobené tzv. koronavirem - COVID-19. Je to nemoc virová a přenáší se jako chřipka - kašláním, kýcháním nebo dotykem. Průběh nemoci připomíná chřipku: vysoká teplota, bolesti svalů a kloubů, dýchací potíže. Na rozdíl od chřipky má u velké části lidí závažnější průběh, včetně zápalů plic a nutnosti použití dýchacích přístrojů. Nejhorší průběh má u lidí dlouhodobě nemocných a u seniorů, tam tato nemoc i přes lékařskou pomoc končí často i smrtí.

 

V případě zdravotních obtíží volejte informační linku 1212 nebo svého obvodního lékaře.

Jaká je situace v České republice?

 

Rady k onemocnění poskytuje nonstop linka - Státní zdravotní ústav:

725 191 370, 724 810 106, 725 191 367

 

Kdo mi nakoupí, když se nemá vycházet ven?

Nemám roušku, ale musím ven. Co mám dělat?

Zakryjte si nos a ústa šátkem, šálou, ručníkem, utěrkou, kapesníkem. Pokud víte jak na to, můžete si ušít roušku sami z nějakého 100% bavlněného materiálu. Roušky zatím v prodeji nejsou, v lékárnách je neseženete, přednostně je dostávají zdravotníci a záchranáři. Nekupujte roušky od překupníků!

 

(Foto: Kai Hendry, CC-BY)

Jak ošetřovat látkovou roušku, kterou si doma vyrobím sám?

Použitou látkovou roušku po příchodu domů neodkládejte na věšák nebo na botník, ale dejte ji rovnou do umyvadla či lavoru a hned ji  přelijte vroucí vodou z rychlovarné konvice (100°C). Nechte ji v horké lázni cca 15 min a postup pak ještě jednou zopakujte. Po uschnutí roušku pečlivě přežehlete žehličkou na nejvyšší teplotu. Samozřejmě ji můžete prát i v pračce nebo vyvařit jiným způsobem. Roušky by měly být pokud možno ze 100% světlé bavlny, aby při vyvářce nepouštěly barvu.

Na obědy chodím do jídelny, ale ty jsou zavřené. Co teď?

Některé jídelny nabízejí možnost telefonického objednání jídla a rozvozu, často zdarma. Zavolejte jim nebo poproste sousedy, jestli by vám to mohli zjistit oni. Zkuste kontaktovat třeba pečovatelské domy, školní jídelny a podobně.

Můžu jít k doktorovi na objednanou prohlídku?

Ne, nechoďte. Zavolejte do ordinace a domluvte si jiný termín. Nemocnice přednostně řeší akutní nákazu občanů, kteří už nemoc COVID-19 mají

 

Kdo mi předepíše léky, které beru dlouhodobě?

Zatelefonujte svému lékaři, on vám může recept vystavit a poslat na váš telefon jako SMS, případně komukoli z rodiny, nebo i sousedovi. V SMS bude kód potřebný k výdeji léku, ten si můžete opsat na papír a zajít s ním do lékárny. Na základě tohoto kódu vám lékárníci lék vydají. Lékárny jsou otevřené, pokud si nemůžete dojít sami, požádejte někoho dalšího - opět rodinu, sousedy.

Co mám dělat, když mi není dobře?

Můžu jít na poštu pro důchod?

Ano, můžete, důchod pro vás budou mít uložený. Nezapomeňte si při cestě na poštu zakrýt ústa a nos rouškou nebo šátkem, přeci nechcete, aby vaše pošťačka onemocněla a musela se zavřít celá pošta.

Jsem z toho smutný / smutná, s kým mohu mluvit?

Situace je těžká pro všechny a omezení zasáhla každého. Mírný smutek je pochopitelný. Zkuste se zabavit, pokud můžete, nějakou domácí prací, poslouchejte rádio, televizi, čtěte si, telefonujte si s blízkými. Můžou pomoci i různé bezplatné linky pro seniory - telefonování na tato čísla je zdarma:

Jak dlouho to ještě bude trvat?

To nikdo neví, bohužel. Situace se mění každým dnem, ale neklesejte na mysli, jednou to skončí.

Jak je to u nás v obci? Jedou autobusy, vlaky? Je v konzumu otevřeno?

Každý kraj, každý okres má situaci trochu jinou. Pokud nevíte, kde sehnat informace, zavolejte na městský nebo obecní úřad, kde vám jistě rádi poradí a řeknou, na koho se obrátit.

Můžu já nějak pomoci?

Ta nejjednodušší pomoc je, že budete dodržovat výše napsané, nebudete chodit ven bez zakrytých úst a nosu, budete dodržovat nejméně dvoumetrový odstup od ostatních lidí a budete dbát na zvýšenou hygienu, především pečlivé mytí rukou mýdlem po každém příchodu z jiného místa, než je váš byt nebo dům.